LIVE SCORE

powered by Agones.gr (Στοιχημα)

2/9/10

Ξέρει να...χάνει!

ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΘΝΙΚΗ «ΚΑΤΑΦΕΡΕ» ΝΑ ΗΤΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΣΙΑ (73-69) ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΣΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ. ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ (ΠΙΘΑΝΟΝ) ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΣΤΟΥΣ '16'. ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΡΩΣΙΑ.

Αγνώριστη η εθνική μας ομάδα για τρία δεκάλεπτα «κατόρθωσε» να χάσει το ματς από τη Ρωσία με 73-69 και να συναντηθεί (εκτός απροόπτου) με τη Γαλλία το Σάββατο το βράδυ, στη φάση των «16». Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ρώσοι πήραν τη δεύτερη θέση και θα βρεθούν αντίπαλοι με τους Ισπανούς στη φάση των νοκ άουτ.

Πάντως το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική αφού οι Έλληνες παίκτες έκαναν αγγαρεία, ελάχιστα στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και απλά μάζεψαν στο τέλος τη διαφορά των 20 πόντων που βρέθηκαν να χάνουν στο 32΄.

Κακή αρχή και ένα φάουλ!

Περίεργο ήταν το παιχνίδι από το πρώτο τζάμπολ. Η εθνική μας ήταν πολύ νωθρή, δεν είχε διάθεση να μαρκάρει στην άμυνα, να σουτάρει ή να κάνει φάουλ. Έτσι οι Ρώσοι που μπήκαν «φουριόζοι» ξέφυγαν με 4-16 στο 7΄. Ο Καζλάουσκας απέσυρε Διαμαντίδη-Σπανούλη, έριξε τον ορεξάτο Πρίντεζη ο οποίος μείωσε σε 8-16 στο 9΄. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Περπέρογλου 10-20 και την εθνική να δίνει την εντύπωση ότι παίζει φιλικό.Να σημειωθεί ότι η εθνική τελείωσε την περίοδο με ένα φάουλ!

Ισοφάριση στο δεύτερο

Βελτιώθηκε η εικόνα της εθνικής στη δεύτερη περίοδο και… χειροτέρεψε αυτή των Ρώσων! Οι αντίπαλοί μας έκαναν πέντε λεπτά να βάλουν καλάθι και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με Σχορτσιανίτη-Καϊμακόγλου έκανε σερί 8-2 και πλησίασε στο 20-22στο 16΄. Στα υπόλοιπα τέσσερα λεπτά ο Καζλάουσκας έβαλε τον Σπανούλη που με τρίποντο μείωσε σε 25-26 στο 19΄ ενώ λίγο αργότερα ο Ζήσης έφερε το ματς στα ίσια 30-30 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Πρωτοπορία και πτώση

Κακή εικόνα της εθνικής και στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Καζλάουσκας έδειξε διάθεση στα πρώτα λεπτά και με τρίποντο του Μπουρούση προηγήθηκε για πρώτη φορά με 37-36 στο 24΄. Και πάλι από το σημείο εκείνο η απόδοση της εθνικής ήταν κάθετα πτωτική. Η άμυνά μας ήταν ανύπαρκτη και οι Ρώσοι με σερί 13-0 προηγήθηκαν στο 27΄ 37-49! Η διαφορά αυξήθηκε αφού οι Μοζκόφ, Βοροντσιεκ έκαναν ό,τι ήθελαν και τελείωσαν το δεκάλεπτο με +16 (43-59).

Αντέδρασε από το -20

Παράξενο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο όπου η εθνική βρέθηκε στο -20 (43-63) στο 32΄. Στη συνέχεια ο ομοσπονδιακός τεχνικός έβαλε τη βασική πεντάδα, βρήκε ρυθμό και με τον Σχορτσιανίτη μείωσε σταδιακά τη διαφορά στους -7 (62-69) στο 37΄, κάνοντας συνολικά σερί 19-6!

Στις τελευταίες φάσεις οι Ρώσοι πέταγαν αδικαιολόγητα τις μπάλες και έδιναν κατοχές στην εθνική η οποία αστόχησε επίσης σε όλες τις προσπάθειες ενω για 13΄ χρησιμοποίησε τον αναπληρωματικό Ζουκαρένκο. Έτσι μέσα σε ένα περίεργο κλίμα το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 73-69 και το Ρώσο κόουτς Ντέιβιντ Μπλατ να είναι έξαλος!

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 30-30, 43-61, 69-73

ΕΛΛΑΔΑ (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 5 (1), Ζήσης 11, Σπανούλης 8 (2), Καλάθης 3, Πρίντεζης 2, Περπέρογλου 2, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2), Καϊμακόγλου 7 (1), Σχορτσανίτης 16.

ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 10 (2), Κολέσνοκοφ, Μπίκοφ 4, Φριντζόν 8 (2), Κάουν 8, Ζουκανένκο 6, Πονγκράσοφ 4, Μόνια 6, Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 18.