LIVE SCORE

powered by Agones.gr (Στοιχημα)

5/9/10

Σλοβενία-Αυστραλία 87-58

Η Σλοβενία έμοιαζε να παίζει χωρίς αντίπαλο, αφού οι Αυστραλοί δεν ...ξύπνησαν ποτέ από τον λήθαργό τους και με κορυφαίο τον Λάκοβιτς, πέρασε εύκολα στους "8" !

Πιο εύκολα απ' όσο θα μπορούσαν να φανταστούν οι Σλοβένοι πέρασαν στους "8", καθώς η Αυστραλία έβγαλε όλες τις αδυναμίες της σε ... ένα παιχνίδι. Το τελικό σκορ (87-58) είναι ενδεικτικό για τη διαφορά που χώριζε τις δυο ομάδες.

Οι Αυστραλοί μπήκαν σαν υπνωτισμένοι στο παρκέ και καθώς δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με λέι-απ, πολύ γρήγορα η Σλοβενία πήρε τον έλεγχο του ματς. Με τον Λάκοβιτς να σημειώνει οκτώ από τους πρώτους 12π, οι "σλοβένσκι" προηγήθηκαν 12-0, καθώς η Αυστραλία έκανε ...σεφτέ, με το λέι-απ του Ίνγκλες, 3:24 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι "μπούμερς" άργησαν πολύ να ξυπνήσουν, φοβήθηκαν πάρα πολύ τον Μπρέζετς, ενώ ο προπονητής τους Μπρετ Μπραόυν το ...παράκανε με τη ζώνη, καθώς οι Σλοβένοι, άρχισαν να βομβαρδίζουν με τρίποντα.

Τελείωσαν το ημίχρονο με 8/17 και τη διαφορά να είναι στο +19 (42-21). Ο αγώνας είχε τελειώσει, σχεδόν πριν καλά-καλά αρχίσει!

Το τρίποντο του Μπετσίροβιτς, εκτόξευσε τη διαφορά στο +26(61-35) αν κι ο μπαμπάς Μπετσίροβιτς στον πάγκο είχε, μάλλον, άλλου είδους πονοκεφάλους, καθώς είδε τον Ούρος Σλόκαρ να τραυματίζεται στον αστράγαλο.

Εν τω μεταξύ ό,τι κι αν έκαναν οι Σλοβένοι στο τρίτο δεκάλεπτο έμπαινε μέσα. Μέχρι και ο Ζούπαν ευστόχησε για τρεις, κάνοντας το σκορ 68-40, ενάμισι λεπτό πριν πάμε στο 30.

Ο Λάκοβιτς είχε πολλά κέφια, σκοράροντας από το πρώτο δευτερόλεπτο του ματς κι οι συμπαίκτες του τον ακολούθησαν. Από την Αυστραλία, που έμοιαζε να έχει ...έλθει, από την Ωκεανία λίγο πριν το τζάμπολ, προσπάθησε όσο μπορούσε ο Ματ Νίλσεν.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 30-14, 71-45, 87-58

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλόκαρ 8, Λάκοβιτς 19 (5/11τρ), Ρίζβιτς 4, Μπετσίροβιτς 8 (2), Κλόμπουτσαρ 1, Ούντριχ 3 (1), Νάχμπαρ 7, Ντάγκιτς 10 (1), Γιάγκοτνικ 5, Ζούπαν 8 (2), Βίντμαρ 2, Μπρέζετς 12.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Μάρτιν 2, Μιλς 13 (1/7τρ), Ινγκλες 13, Νιούλει 3, Μπάρλοου 2, Γουόρθιγκτον 2, Μπέινς 2, Νίλσεν 12, Άντερσεν 8, Μάριτς 1